Competition Information Sheet

This information sheet is used at SUNS but is mostly applicable to all clubs.
 
All team players are expected to take full responsibility for turning up for their team’s matches according to the playing schedule handed out. If your captain does not hear from you, you are expected to turn up.
 
All away matches start at 7.30 pm unless otherwise indicated on the draw.
All Suns home matches on Fridays to commence 7.45 pm.
Please ensure your team arrives by 7.30 pm or earlier to help setting up the tables etc.
 
If a player cannot make it on one of the scheduled playing nights, he or she must ring the captain “in a timely manner” to enable sufficient time for organising a replacement. Be as fair as possible towards your fellow team members and avoid cancellations. Phone numbers are shown on the team sheet handed out.
 
In a 3 person team all players play 4 matches: 2 singles and 2 doubles with different partners. If a 4th player is available, he or she can play 3 doubles, with different partners, instead of the others playing 2 doubles.
 
In cases where a team cannot finish its matches in time, ie 10.45pm, a second table should be used to ensure all matches are finished. Unfinished matches by 10.45pm are to be forfeited and cost the home team a point for every match not played.
 
Umpiring is as much part of your team’s responsibility as playing, so please ensure everybody takes his or her turn. Be decisive and firm and do not accept arguments between players and make sure players serve correctly**. Penalty points apply after one warning.
Play should not be interrupted. Complaints may be directed in writing to the SNDTTA  after the match, but the umpire’s decision is final during the rubber.
 
You are encouraged to wear your Club shirt for both the home and away games.
 
The captain is responsible for filling out the score sheet in a proper (Full Names) and legible manner and duly signed when finalised by both captains. For home games the sheet may be left at the desk for mailing, but when winning an away game the score sheet should be mailed to the match recorder’s address shown on the playing schedule
 
Don’t forget, the dates shown on the match program are the commencing Mondays  of  each week. The playing nights of that week for each club are shown under “night” next to the teams participating.
 
 All players are asked and expected to help storing away the tables and other equipment at the end of a night’s play. Please always handle  equipment with care.
 
Finally, bats are not to be changed during a match unless broken and “Time Out” is only allowed when changing ends. Towelling is acceptable every 6 points.
 
ITTF 2022 Handbook Rules (page 36 and 37)

 
2.6 THE SERVICE 
 
2.6.1 Service shall start with the ball resting freely on the open palm of the server's stationary free hand. 
 
2.6.2 The server shall then project the ball near vertically upwards, without imparting spin, so that it rises at least 16cm after leaving the palm of the free hand and then falls without touching anything before being struck.
 
 2.6.3 As the ball is falling the server shall strike it so that it touches first his or her court and then touches directly the receiver's court; in doubles, the ball shall touch successively the right half court of server and receiver. 
 
2.6.4 From the start of service until it is struck, the ball shall be above the level of the playing surface and behind the server's end line, and it shall not be hidden from the receiver by the server or his or her doubles partner or by anything they wear or carry. 
 
2.6.5 As soon as the ball has been projected, the server’s free arm and hand shall be removed from the space between the ball and the net. The space between the ball and the net is defined by the ball, the net and its indefinite upward extension. 
 
 
2.6.6 It is the responsibility of the player to serve so that the umpire or the assistant umpire can be satisfied that he or she complies with the requirements of the Laws, and either may decide that a service is incorrect. 
 
2.6.6.1 If either the umpire or the assistant umpire is not sure about the legality of a service he or she may, on the first occasion in a match, interrupt play and warn the server; but any subsequent service by that player or his or her doubles partner which is not clearly legal shall be considered incorrect. 
 
2.6.7 Exceptionally, the umpire may relax the requirements for a correct service where he or she is satisfied that compliance is prevented by physical disability. 



 See link. https://youtu.be/s9ELscafqVs


 
SURNAME FIRST NAME Ratings Central ID CURRENT TEAM NAME DIVISION
Ai Peter 83258 MacDragon Div 1
An Feynman 135017 PCYC 2A Div 2
Anand Leo 112960 Willoughby Blue Div 2
Aoyagi Yunosuke 134563 Macpirates Div 1
Aye Han 108229 Rydalmere Rangers Div 2
Bai Jerry 84567 North Syd Div 2 Div 2
Barrett Geoff 75945 Hornsby 3 GOLD Div 3
Bergman Tony 79946 Willoughby Blue Div 2
Bhagat Hrishi 103624 SUNS Assassins Div 1
Bondarenko Vlad 71293 Rydalmere Rangers Div 2
Bu Joshua 139822 Cherrybrook Junior Warriors Div 5
Byun Nathan 134885 PCYC 2A Div 2
Capell Gary 110594 SUNS Cougars Div 3
Caruana Edward 82057 SUNS Cougars Div 3
Chai Roger 109996 MacDragon Div 1
Chan Casey 114905 RTTC Table Tennis Academy 4A Div 4
Chan Hayden 79932 Nam Ho Premier Premier
Chan Nathan 113342 PCYC 3A Div 3
Chan Vincent 110480 Samurai Div 2
Chan Wing Kwai 33105 Hornsby 3 RED Div 3
Chang James 93861 MacDragon Div 1
Che Jonathan 140057 RTTC Table Tennis Academy 5B Div 5
Chen Brian 134896 PCYC 33 percent superior Div 4
Chen Enpei 138646 PCYC 5C Junior Div 5
Chen Jun 94050 Long Spear Div 2
Chen Raymond 139815 PTTC Div 1
Chen Simon 140162 Hornsby 4 ORANGE Div 4
Chen Zhiqing Bella 134616 RTTC Table Tennis Academy 5A Div 5
Cheng Cyrus 138152 PCYC 33 percent superior Div 4
Cheng Manson 91702 SUNS Alpha Div 1
Cheng Sze 85357 MacHeroes Div 3
Cheng Wei 135537 Long Spear Div 2
Cheung Fung 83391 Willoughby Red Div 1
Cheung Lok Hang 138148 Cherrybrook Junior Warriors Div 5
Ching Sonny 71555 Hornsby 1 Black Div 1
Chiu Edmond 91259 SUNS Alpha Div 1
Choi Michael 71427 SUNS Best Div 2
Chong Joel 108907 PCYC Falcons Div 4
Chow Laurie 139805 SUNS Energy Div 5
Chu Jackson 119549 MacPremier Premier
Chung Garek 80125 SUNS Alpha Div 1
Clayton Eli 139690 Cherrybrook Junior Warriors Div 5
Cockle Phil 84869 Cherrybrook Advance Div 3
Colburn Lesa 71499 Pymbel Dragons Div 4
Collins Immanuel 135529 Namho Paddlers Div 5
Collins Jemima 135528 Namho Paddlers Div 5
Collins Simon Namho Paddlers Div 5
Dam Frank 71415 Cherrybrook Advance Div 3
Danielewicz Ezekiel 138741 PCYC Div 5B Div 5
Daynes Kerrie 99001 Hornsby 5 BLUE Div 5
Deshpande Ritvik 110035 Norwest 3D Div 3
Dhawan Jatin 135021 Norwest 3D Div 3
Ding Zhenhao(harley) 115689 RTTC Table Tennis Academy 4B Div 4
Dixon James 140063 Forrest Gump D4 Div 4
Dou Jennifer 138644 PCYC 33 percent superior Div 4
Dronavalli Mithilesh 87615 PCYC 2A Div 2
Du Evan 116010 RTTC Table Tennis Academy 4A Div 4
Dubois Xavier Forrest Gump D4 Div 4
Durr John 71291 MacAdemias Div 3
Dutta Disha 103621 SUNS Cyclone Div 3
Evans Greg 26164 SUNS Assassins Div 1
Fallon Alena 91026 SUNS Dragons Div 4
Fedorovic Marek 114226 Rydalmere Rangers Div 2
Feng Liam 135720 PCYC Div 5 A Div 5
Fikh Anthony 106443 Willoughby Red Div 1
Foeng John 71416 SUNS Cougars Div 3
Fox Rob 80282 Forrest Gump D3 Div 3
Fry Peter 112837 Hornsby 5 BLUE Div 5
Fu Richard 105895 PCYC Div 1 A Div 1
Gao Gallory 138156 MacDragon Div 1
Gou Wilson 83299 Hornsby 3 RED Div 3
Gow Viyada 105928 SUNS Dragons Div 4
Gray Anthony 91292 North Sydney Brown Bears Div 3
Gruzin Jared 139820 MacAdemias Div 3
Guo Danny 135520 RTTC Table Tennis Academy 4B Div 4
Guo Jeffrey 80915 PCYC Premier A Premier
Guo Kevin RTTC Table Tennis Academy 4B Div 4
Guo Rong 140160 RTTC Table Tennis Academy 5C Div 5
Hahn Alexander 140161 MacPremier Premier
Halford Jonathan 106124 Forrest Gump D3 Div 3
Hao Moshi 115683 PCYC 5C Junior Div 5
Haseen Abdullah 135577 MacAdvance Div 5
He Harry 110693 Hornsby 3 PURPLE Div 3
He Jonathan 140054 PCYC Div 5 D Junior Div 5
Hideura Atsuto 135164 Pymbel Dragons Div 4
Hideura Koichiro 135579 Pymbel Dragons Div 4
Ho Shirley 139689 Forrest Gump D3 Div 3
Hossain Samiul 100979 MacHeroes Div 3
Huang Charlie 89305 Macchamps Div 2
Huang Jet 71549 MacForce Div 1
Huang Ken 107440 Hornsby 3 RED Div 3
Huang Kevin 116008 Cherrybrook Advance Div 3
Huang Ziyuan 139670 RTTC Table Tennis Academy 4B Div 4
Hui Wilson 80086
Huo Jimmy 89650 MacHeroes Div 3
Huynh Hoang 135534 SUNS Energy Div 5
Huynh Tony 139686 MacAdemias Div 3
Ilyukevich Alex 71715 Cherrybrook Advance Div 3
Islam Jubayer 135550 MacForce Div 1
Jenkins Phil 71297 North Sydney Brown Bears Div 3
Jo Ronny 135151 RTTC Table Tennis Academy 5B Div 5
Joanes James 140056 PCYC Div 5B Div 5
Joshi Kunal 135078 MacHeroes Div 3
Kang Tony 34847 Rydalmere Rangers Div 2
Karimi Forough 116004 Macchamps Div 2
Kaudoor Smera 135156 Namho Paddlers Div 5
Kelly Craig 135180 PCYC 4A Div 4
Kendall Matt 73990 Hornsby 1 Black Div 1
Khalil Abdalla 71308 Macchamps Div 2
Khayati Saeed 94062 Forrest Gump D2 Div 2
Ko Sunny 139685 SUNS Dragons Div 4
Kumar Ravinder 73555 Rydalmere Rangers Div 2
Kwok Ethan 102991 Macchamps Div 2
Kwok Tsz Him Anson 135019 Nam Ho Premier Premier
Laghari Ayaz 80240 North Sydney Premier Premier
Lam Chi K 135539 Hornsby 4 ORANGE Div 4
Lam Esther 110591 PCYC 3D Div 3
Lane Mark 140061 Forrest Gump D2 Div 2
Lean Philip 73546 Hornsby 1 Black Div 1
Lee Dennis 71756 PTTC Div 1
Lee Eric 139823 Cherrybrook Junior Warriors Div 5
Lee Frank 140059 SUNS Best Div 2
Lee Robert 97918 Macchamps Div 2
Lee Tony Sl 105103 SUNS Cougars Div 3
Lele Dhruva 140058 PCYC Falcons Div 4
Leung Toby 71316 Willoughby Red Div 1
Li Aili 138788 Pymble James Premier
Li Andrew 110253 PCYC 3A Div 3
Li Anna 135178 PCYC Div 5 E Div 5
Li Daniel 138742 PCYC Div 5B Div 5
Li Elizabeth 139687 MacAdvance Div 5
Li Emma 135179 PCYC Div 5 E Div 5
Li James 139381 PCYC Div 5B Div 5
Li Jasper 138643 RTTC Table Tennis Academy 5B Div 5
Li Jiaqi (silvia) 135541 PCYC Div 5 A Div 5
Li John 110596 North Sydney Premier Premier
Li Ming 105907 MacAdemias Div 3
Li Sean 138153 PCYC 33 percent superior Div 4
Li Xuhui 108412 North Syd Div 2 Div 2
Liauw Felix 140060 MacPremier Premier
Lin Ian 135147 PCYC 4A Div 4
Lin Mike 71508 Hornsby 1 Black Div 1
Lin Peter 73323 Samurai Div 2
Lin Phil 139688 MacAdvance Div 5
Lin William 71315 Willoughby Red Div 1
Liu Hondy 79867 MacForce Div 1
Liu Jennifer 135540 PCYC Div 5 A Div 5
Liu Jusheng 135592 RTTC Table Tennis Academy 4A Div 4
Liu Roger 135545 PCYC 4A Div 4
Liu Ryan 71430 North Sydney Premier Premier
Liu Sam 83207 SUNS Best Div 2
Liu William 135552 PCYC Div 5 A Div 5
Liu Zhaoyang Lane 139808 RTTC Table Tennis Academy 5C Div 5
Lu Keman (Luke) 79379 PCYC premier B Premier
Lu Leo 108886 PCYC 2B Div 2
Lui Peter 84534 SUNS Best Div 2
Lung William 97916 SUNS Best Div 2
Ly Ada 37075 Cherrybrook Nadassi IV Div 3
Ma Gin 84570 Hornsby 3 RED Div 3
Ma Martin 74614 Rydalmere Rangers Div 2
Maharjan Amit 83240 MacForce Div 1
Majtlis Anthony 80274 PCYC premier B Premier
Majumdar Sourav 109605 Macpirates Div 1
Mak Tommy 37545 Hornsby 3 RED Div 3
Mansour Ethem 138151 PCYC 33 percent superior Div 4
Mapstone Dale 139680 Forrest Gump D4 Div 4
Mapstone Michael 139679 Forrest Gump D4 Div 4
Mar Jeffery 83629 North Sydney Brown Bears Div 3
Marzan Hermie 78787 SUNS Dragons Div 4
Masoud Daniel 135530 Cherrybrook Junior Warriors Div 5
Miao Eden 139681 PCYC Div 5 D Junior Div 5
Miquel Aino 100884 Willoughby Blue Div 2
Mirzadeh Melika 135152 PCYC 4A Div 4
Mirzadeh Seyed Yahya 134164 PCYC 2A Div 2
Narvaez Christian 139824 North Sydney Brown Bears Div 3
Nasr Majid 83209 Hornsby 3 GOLD Div 3
Nazareno Jesus 103103 North Syd Div 2 Div 2
Nelson Adam 112371 SUNS Cyclone Div 3
Ng Cedric 71754 SUNS Alpha Div 1
Ng Ryan 107438 North Syd Div 2 Div 2
Nguyen Peter Nam 112802 SUNS Assassins Div 1
Nguyen Winnie 116001 MacAdvance Div 5
Ni Zeika 139818 PCYC Div 5B Div 5
Nie Chulong 105761 PCYC Premier A Premier
Nijjar Rubanni 135910 Norwest 3D Div 3
Niu Pengbo 108908 PCYC Falcons Div 4
Ong Kenn 105922 North Sydney Brown Bears Div 3
O'rourke Angus 80163 Rydalmere Rangers Div 2
Ow Eng Chuan (owen) 73504 Long Spear Div 2
Pan Kingsley 135523 PCYC Div 5 A Div 5
Pan Oscar 135542 PCYC Div 5 A Div 5
Pan Peter 139821 North Sydney Premier Premier
Pan Spencer 71509 Nam Ho Premier Premier
Patel Vahistad 76008 SUNS Cougars Div 3
Peng Jim Jing 97576 MacDragon Div 1
Pestonji Cyrus 104475 North Sydney Premier Premier
Pham Aland 138155 Cherrybrook Junior Warriors Div 5
Pi Peter 71426 Hornsby 3 PURPLE Div 3
Portelli Joseph 112844 Forrest Gump D3 Div 3
Qin Johnny 112956 PCYC Falcons Div 4
Qiu Alice 103275 Macpirates Div 1
Rabbani Davood 140062 Norwest 3D Div 3
Ren Michael 112839 PCYC 2B Div 2
Rofaiel Bishoy 113081 MacChallengers Div 4
Roose Guy 71743 Willoughby Blue Div 2
Rossel Tomas 138813 Forrest Gump D2 Div 2
Ruiz Joden 139813 SUNS Energy Div 5
Sangsari Aria 133989 SUNS Cyclone Div 3
Sangsari Esfand 99093 Hornsby 3 GOLD Div 3
Sarkar Joy Broto 103102 SUNS Assassins Div 1
Sayegh John 84772 SUNS Assassins Div 1
Schroder Federico 91291 North Sydney Brown Bears Div 3
Seeto Mark 71306 PCYC 3D Div 3
Seeto Nathan 112985 MacAdvance Div 5
Seeto Tobias PCYC 3D Div 3
Seo Francis 112838 SUNS Cyclone Div 3
Seo Joanna 108052 SUNS Energy Div 5
Shang Sam 134905 SUNS Cyclone Div 3
Shao Peter 110701 SUNS Energy Div 5
Shukla Kedarnath 135015 Norwest 3D Div 3
Siah Kuan Jin 113082 Forrest Gump D3 Div 3
Siu Clement 71433 Willoughby Red Div 1
So Edgar 72088 PTTC Div 1
Song Derry 105935 PCYC 2B Div 2
Soo Jack 97560 Cherrybrook Nadassi IV Div 3
Stergio Andrew 112961 MacHeroes Div 3
Stewart Leslie 139678 Forrest Gump D4 Div 4
Subramaniam Harish 107510 MacForce Div 1
Tai Stephen 32937 North Sydney Premier Premier
Tam Benny 140055 Hornsby 3 PURPLE Div 3
Tan Jonathan 83754 Pymbel Dragons Div 4
Tang Jenkin 23848 PCYC Premier A Premier
Tang Zixin (cindy) 139691 Cherrybrook Junior Warriors Div 5
Tho Leong 72646 SUNS Dragons Div 4
Thumachiewan Paul 71312 North Sydney Premier Premier
Tong Sidney 71223 Cherrybrook Advance Div 3
Torsina Kent 112959 MacChallengers Div 4
Tran Alan 114219 Namho Paddlers Div 5
Trang Raymond 139677 Hornsby 4 ORANGE Div 4
Truong Andy 101320 SUNS Alpha Div 1
Trvong Aiden 139809 RTTC Table Tennis Academy 5B Div 5
Tsao Sean 135519 RTTC Table Tennis Academy 4B Div 4
Tsukamoto Emiri 114655 PCYC premier B Premier
Umetsu Paulo 79869 Forrest Gump D2 Div 2
Veitch Garry 107304 Hornsby 5 BLUE Div 5
Verdera John 115257 Forrest Gump D2 Div 2
Walker Phillip Murray 140064 Forrest Gump D4 Div 4
Wan Chong 71431 Willoughby Blue Div 2
Wang Evan 139674 PCYC 33 percent superior Div 4
Wang Jolene 135191 RTTC Table Tennis Academy 5A Div 5
Wang Marcus 135160 Cherrybrook Advance Div 3
Wang Yian 139673 SUNS Dragons Div 4
Warby Neill 116034 Pymbel Dragons Div 4
Wijetunge Varuna 116014 SUNS Energy Div 5
Wong Andy 116017 Samurai Div 2
Wong Anthony 71547 Cherrybrook Nadassi IV Div 3
Wong Chi Wang Edwin 139676 Nam Ho Premier Premier
Wong Jacky 97577 North Sydney Premier Premier
Wong James 72085 Pymble James Premier
Wong Patrick 139752 MacChallengers Div 4
Wong Percy 111321 PCYC 3D Div 3
Wong Virginia 116012 Hornsby 5 BLUE Div 5
Wu Daniel Xiyuan 139672 PCYC Div 5 E Div 5
Wu Johnson 135189 RTTC Table Tennis Academy 4A Div 4
Wu Jonathan 138154 PCYC Div 5 D Junior Div 5
Xia Xirong David 139811 RTTC Table Tennis Academy 5C Div 5
Xie Daisy 106468 PCYC premier B Premier
Xu Beiqiao RTTC Table Tennis Academy 5C Div 5
Xu Imogen 138752 PCYC Div 5 D Junior Div 5
Xu Isabelle 138751 PCYC Div 5 D Junior Div 5
Xu Juston 135159 RTTC Table Tennis Academy 4A Div 4
Xu Mona 133969 PCYC 5C Junior Div 5
Xue Nathan 135546 Namho Paddlers Div 5
Yahiro Yoshi 84707 Hornsby 3 GOLD Div 3
Yan Ryan 134617 RTTC Table Tennis Academy 5A Div 5
Yang Jason (Jincheng) 80228 PCYC Div 1 A Div 1
Yang Li Jiang 104146 Pymble James Premier
Yang Mingxin 106737 North Syd Div 2 Div 2
Yap Matthew Forrest Gump D3 Div 3
Yeung Alan 72101 Nam Ho Premier Premier
Yuan Colin 139683 PCYC 5C Junior Div 5
Yuan Jayden 139684 PCYC Div 5 E Div 5
Yue Han 107455 SUNS Assassins Div 1
Zandbaf Viraz 110143 MacAdvance Div 5
Zhang Ally 97316 PCYC Div 1 A Div 1
Zhang Eddy 75075 Long Spear Div 2
Zhang Lily 97317 PCYC 3A Div 3
Zhang Norman 105949 PCYC Premier A Premier
Zhang Oscar 134611 RTTC Table Tennis Academy 5A Div 5
Zhang Terry 110584 Long Spear Div 2
Zhao Anthony 71951 PCYC Premier A Premier
Zhao Lincoln 139671 PCYC Div 5 E Div 5
Zhao William 140247 Hornsby 3 PURPLE Div 3
Zhou Sophia 110045 PCYC 3A Div 3
Zhou Zitian (chris) 79895 SUNS Alpha Div 1
Zhu Fengjun 139803 RTTC Table Tennis Academy 5C Div 5

Follow us on these popular
social media platforms.

Contact Info

Sydney Northern District, NSW

president@sndtta.org.au

0417 691 988

Check our facebook account for more photos

Follow us on Facebook

Support 

If you can't find the information you need on our website you can always ask for support through our contact form.